Dzieci z dworca Brześć

W dniu 28 grudnia 2018 roku gościliśmy grupę dzieci czeczeńskich wraz z opiekunami, wizytującymi i odpoczywającymi w Bielsku-Białej w ramach akcji zorganizowanej przez Inicjatywę Obywatelską Witaj.

"Dzieci z dworca Brześć to dzieci z rodzin czeczeńskich, które koczowały lub nadal koczują na dworcu przy polsko-białoruskiej granicy. Strażnicy graniczni odmawiali (niektórym wciąż odmawiają) wejścia do Polski, pomimo tego, że uciekają ze swojego kraju przed represjami i proszą o azyl. Widok dzieci śpiących na twardych dworcowych ławkach, bez swobodnego dostępu do łazienek, do jedzenia, do edukacji, do zabawek poruszył Marinę Hulię – byłą konsultantkę do spraw dzieci cudzoziemskich Ministerstwa Edukacji Narodowej.

We wrześniu 2016 r. Marina Hulia otworzyła szkołę demokratyczną. Na dworcu kolejowym. Jej uczniowie i uczennice to czeczeńskie dzieci, które wraz z rodzicami, najczęściej mamami, tygodniami oczekiwały na możliwość legalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Otwarcie szkoły sprawiło, że smutna, marmurowa przestrzeń zaczęła tętnić życiem. Nowa dyrektorka uczyła języka polskiego, polskich zwyczajów, przekonywała, że Polacy i Polki to ludzie życzliwi. Z czasem Marina Hulia utworzyła dodatkowo szkołę dla czeczeńskich mam, reagując na potrzebę edukacyjnego wsparcia rodziców.

Po wielu próbach, często kilkudziesięciu, część rodzin otrzymała pozwolenie na przekroczenie granicy. Teraz znajdują się w różnych ośrodkach dla uchodźców, czekając na przyznanie statusu uchodźcy. Ich marzeniem był przyjazd do Polski, która jest pierwszym bezpiecznym europejskim państwem na ich drodze. Spełnienie marzeń okazuje się jednak często szarym ośrodkiem, w którym całe rodziny oczekują na otrzymanie statusu uchodźcy." 

źródło: https://polakpomaga.pl/kampania/dni-radosci-w-bielsku-bialej


Dzieci swoim występem sprawiły nam ogromną radość, także energia tryskająca z pani Mariny udzieliła się naszym mieszkańcom. Odwdzięczyliśmy się skromnym upominkiem - młodsze dzieci otrzymały puzzle z widokiem ośrodka, starsze kubki z nadrukiem.

Serdecznie dziękujemy.